نمایش از 10 آبان 1391
پرینت

رضایت شغلی چیست؟

"رضایت شغلی" مجموعه ای از احساسات و باورهاست که افراد در مورد مشاغل کنونی خود دارند.[1] رضایت شغلی یکی از عوامل مهم در موفقیت شغلی است، عاملی که موجب افزایش کارایی و نیز احساس رضایت فردی می گردد.[2]

 

آیا رضایت شغلی می تواند باعث کاهش حوادث شود؟

تحقیقات نشان می دهدکارکنانی که از شغل خود راضی ترند، گرایش کم تری در مورد تسلیم شکایت دارند، از سلامت جسمانی و روانی بیش تری برخوردارند، طول عمرشان بیش تر است، وظایف جدید مرتبط با شغل را سریع تر یاد می گیرند و با سوانح شغلی کم تر روبه رو می شوند.[3]

 

آیا نارضایتی شغلی می تواند باعث ترک کار شود؟

فرض کنید، شما هزینه های زیادی را جهت به کار گماردن یک نیرو و هزینه های آموزشی فراوانی را صرف پرورش این نیرو کرده اید. اکنون نیرویی متخصص دارید که اصول کلی انجام کار را یاد گرفته و اصلاحا روی غلطک افتاده است. بدیهی است که از دست دادن چنین نیرویی از هر لحاظ به ضرر یک سازمان تمام می شود.

تحقیقات نشان می دهند، رضایت از شغل و ترک خدمت با یکدیگر رابطه دارند. پورتر و استیرز در پانزده بررسی، پی بردند که همبستگی میان رضایت و ترک خدمت 25% است.[4]  بازنگران قرن اخیر، که به بررسی رابطه بین رضایت شغلی و رها کردن شغل پرداخته اند، گزارش می دهند که بین این دو یک رابطه منفی برقرار است; یعنی اگر کارکنان از شغل خود راضی باشند، کار خود را رها نخواهند کرد و اگر از شغل خود راضی نباشند، به رها کردن شغل خود مبادرت می ورزند. لاک در سال 1976 نیز گزارش تقریبا مشابهی ارائه داد.[5]

 

چگونه رضایت شغلی را بسنجیم؟

جهت سنجش رضایت شغلی نیاز به یک ابزار مناسب داریم که با دقت بالا و  کمترین خطا بتواند رضایت شغلی را در کارمندان ما بسنجد. یکی از معتبرترین پرسشنامه های موجود در دنیا ، پرسشنامه JDI می باشد که خوشبختانه روایی و پایایی آن توسط محقیقن ایرانی نیز مورد بررسی قرار گرفته که نتایج حاکی از مطلوبیت این تست جهت سنجش رضایت شغلی می باشد. (اطلاعات بیشتر: پرسشنامه رضایت شغلی (JDI))

 

اگر رضایت شغلی در سازمان ما پایین بود، باید چه کار کرد؟

ما پرسشنامه سنجش رضایت شغلی را به صورت رایگان در وب سایتمان گذاشته ایم که از اینجــــــــــــــــــــا می توانید آن را دانلود نمایید.

اگر ماییلید که خودتان کار سنجش را انجام دهید و در هزینه هایتان صرفه جویی کنید، همکاران ما اصول کلی سنجش را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند و ارزیابی نهایی و تحلیل داده های جمع آوری شده را  متخصصین ما در شرکت فرا ایمن انجام می دهند. (اطلاعات بیشتر :روش های اجرای آزمون ها)

ما این ارزیابی را به صورت نرم افزاری انجام می دهیم: دانلود نمونه گزارش نرم افزار ® FaraJDI

بعد از سنجش و تحلیل داده ها، گزارش های مفیدی را با توجه به نتایج تست ها به شما ارائه خواهیم کرد. در صورت نیاز، اقدامات اصلاحی در کار شما اعمال خواهد شد و جهت سنجش تاثیر اقدامات اصلاحی می توانید مجددا تست ها را اجرا نمایید و نتایج خود را با نتایج قبلی مقایسه نمایید.[1] -4- George.M.jennifer & Jones. R. Gareth, Organizational Behavior Understanding and managing (U.S.A., New York, ADDISON WESLEY, 1999), P. 74.

[2] -عبدالله شفیع آبادی، راهنمایی ومشاوره شغلی وحرفه ای، رشد، 1376، ص 123

[3] عباس محمدزاده و آرمن مهروژان، رفتار سازمانی نگرش اقتضایی، انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی، ص 282

[4] - پیشین، ص 280

[5] -Steers M.Richard & Porter W. Lyman,Motivation and Work Behavior (New York, MCCRAM-HILL,1991), P.311.

دیدگاه‌ها  

 
+5 #1 m.e.davatgar 1392-03-14 18:18
با تشکر از مطالبتان ، امید است نرم افزار های جدید و مقالات مفیدتر به لیستتان اضافه شود.
 

براي نظر دادن بايد در سايت ورود كنيد. اگر حساب كاربري نداريد، از اينجا يك حساب كاربري براي خودتان در فرا ايمن بسازيد!

ورود به سایت

جستجو در سايت

ثبت نام در سايت

كد QR تماس با ما

اگر بر روي موبايل خود نرم افزار باركدخوان داريد، كد زير را اسكن كنيد و اطلاعات تماس ما را ذخيره نماييد.


حتما ببنید!

کاتالوگ محصولات و خدمات ما

فرا ایمن مجوز انتشار مطالبش را تنها با ذکر نام این شرکت (فرا ایمن) می دهد. نشر مطالب با ذکر نام شرکت مجاز است.