مقاله ها

پرینت

مقدمه

همانطور که مستحضرید لایحه ای از طرف دولت به مجلس مبنی بر ایجاد تغییراتی در قانون کار ارسال گردید که فصل چهارم قانون کار با عنوان "حفاظت فنی و بهداشت کار" در تغییرات جدید نیز دستخوش تغییراتی بوده است. سعی می کنیم هر چند روز یک بار با بررسی تفصیلی این تغییرات در خدمت شما باشیم. با ما همراه باشید. امروز تغییرات ماده 85 را بررسی خواهیم کرد. جدول زیر خلاصه ای از تغییرات را نشان می دهد.

ماده  یا  تبصرهمتن قانون قبل از تغییرتغییراتمتن قانون بعد از تغییر (در صورت تصویب)
85ماده85- برای صیانت نیروی انسانی و منابع مادی کشور رعایت دستورالعملهائی که از طرف شورای عالی حفاظت فنی ( جهت تامین حفاظت فنی ) و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ( جهت جلوگیری از بیماریهای حرفه‌ای و تامین بهداشت کار و کارگر و محیط کار) تدوین میشود، برای کلیه کارگاهها، کارفرمایان ، کارگران و کارآموزان الزامی است .
 
  
  • made-85made-85
ماده85- برای صیانت نیروی انسانی و منابع مادی کشور رعایت دستورالعملهائی که از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ( برای تامین حفاظت فنی و ایمنی کار) و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ( جهت جلوگیری از بیماریهای حرفه‌ای و تامین بهداشت کار و کارگر و محیط کار) تدوین میشود، برای کلیه کارگاهها، کارفرمایان ، کارگران و کارآموزان  و کارورزان الزامی است .
 

و اما بررسی تغییرات ماده 85 قانون کار:

قبلا علاوه بر وزارت بهداشت، شورای عالی حفاظت فنی نیز مسئول تدوین دستورالعمل های مرتبط با موضوعات ایمنی و بهداشت بوده است که بعد از این تغییر، این شورا از این امر مستثنی شد و مسئولیت آن منحصرا بر عهده ی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت قرار گرفت.

بهتر است بدانید که شورای عالی حفاظت فنی قبلا از اعضای زیر تشکیل می شد:

  • shora-ali-hefazatshora-ali-hefazat

 

 

 

 

 

 که این اعضا نیز از گزند تغییرات جدید مصون نبودو به اعضای زیر تغییر یافت:

 

  • shora-ali-hefazat-jadidshora-ali-hefazat-jadid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطلب بعدی را به موضوع تغییر در اعضای شورای عالی حفاظت فنی اختصاص دادیم که در جای خود آن را مورد بحث قرار خواهیم داد.

اما سوالاتی که خصوص تغییرات ماده 85 در اینجا مطرح است اینست که:

-قبلا وزارت خانه های مهمی به طور مستقیم درگیر تدوین دستورالعمل ها بودند (حدود 8 وزارتخانه) ولی در قانون جدید فقط دو وزارت خانه درگیر موضوعند (وزارت کار و وزارت بهداشت)آیا این تغییر، باعث تخصصی تر شدن موضوع می شود و یا باعث می شود که ناهماهنگی بین وزارت خانه بیشتر گردد؟ (اکثر وزارتخانه در تدوین دستورالعمل ها نقشی ندارند، آیا توجیه آنها بعدا کار آسانی خواهد بود؟ چگونه این دو وزارتخانه می توانند خود را با بقیه ی وزارت خانه ها هماهنگ کنند؟ این هماهنگی چگونه شکل خواهد گرفت؟)

از طرفی آن 8 وزارت خانه دیگر عملا درگیر موضوع نیستند، آیا قدرت اجرایی این دستورالعمل ها نیز کاهش می یابد؟

-بحث مهم دیگر اینست که به دلیل اینکه فقط دو وزارتخانه (وزارت کار و وزارت بهداشت) درگیر موضوعند، سرعت ارائه ی دستورالعمل های جدیدتر ممکن است افزایش یابد ولی آیا کیفیت آنها نیز بهتر خواهد شد؟

-جالب است بدانید در شوراي عالي حفاظت فنی در تاريخ تيرماه 1382 تا مهر ماه 1384، يعني در طول 2 سال و 3 ماه، حدود 14 هزار پرونده مطرح شده و مورد رسيدگي قرار گرفته است. آیا این وظیفه سنگین از عهده ی این دو وزارتخانه به تنهایی بر می آید؟

-نکته مهم این تغییر شاید آن باشد که اساتید دانشگاهی و نماینده کارگران در روند تدوین دستورالعمل های جدید ظاهرا دیگر نقشی ندارند و به راحتی کنار گذاشته شدند. حال که این امر خطیر به این دو وزارتخانه محول شده است، آیا این دو وزارتخانه تمهیداتی برای استفاده از نظر اساتید دانشگاهی خواهد اندیشید؟

-اینکه این دو وزارت خانه چه سازکاری برای تدوین دستورالعمل های جدید خواهد اندیشید ، موضوع بسیار مهمی است که دغدغه ی اکثر کارشناسان ایمنی و بهداشت خواهد بود. با نگاهی به دستورالعمل های سازمان OSHA در آمریکا و مقایسه ی آن با دستورالعمل های موجود در ایران، عرق شرم بر پیشانی هر خواننده ی ایرانی خواهد نشست! آیا این دو وزارت خانه فکری به حال تخصصی و علمی کردن این موضوع مهم خواهند کرد؟

-تغییر دیگر در این ماده اینست که به جای واژه ی  حفاظت فنی از واژه ی حفاظت فنی و ایمنی کار  استفاده شده است که به نظر می رسد به تخصصی شدن موضوع کمک بیشتری خواهد کرد.

-این دستور العمل ها علاوه بر کارگاهها، کارفرمایان ، کارگران و کارآموزان برای کارورزان نیز نیز از این به بعد صادر خواهد شدد. خلا این گروه احساس می شد.

سایر تغییرات را در مطالب بعدی بررسی خواهیم کرد. فرا ایمن را دنبال نمایید!

ضمننا در پایین همین صفحه می توانید دیدگاه ارزشمند خود را برای ما ارسال نمایید. در اسرع وقت انتشار می یابد.

دیدگاه‌ها

 
+2 #3 علی اکبر فضلی 1392-04-13 17:07
من این تغییرات را بشرطی به فال نیک میگیرم که در عمل به مباحث HSE با احترام بیشتری نگاه بکنن و یه نکته مهم که به نظرم میاد اینه که ما دستورالعمل های خوبی در این زمینه داریم که اگر به همین دستورالعملها توجه شود و بکار گرفته شوند خستگی از تن کارشناسان HSE در میاد ما کمبود ماده قانونی نداریم کمبود فرهنگ HSE در کارخانجات و پروژه ها داریم حتی اگر دستوالعملها نقص نیز داشته باشند ولی یه اداده قوی برای بالفعل شدن آنها وجود داشته باشد آرزوی ما برطرف میشود
 
 
+1 #2 علي محمدي 1392-04-11 13:39
ممنون
زحمت كشيديد انشاالله ادامهً داشته باشد
 
 
+2 #1 صالحی 1392-04-10 07:53
به نظر اینطور بهتر شده است و کار تخصصی تر پیگیری می شود. از سوی دیگر وزارت تعاون و کار بایستی به دنبال تخصصی شدن و تاسیس رشته ایمنی در دانشگاهها و نظارت بر آموزش و استخدام این افراد با تاییدیه در صنایع باشد تا هرچه سریع تر نیروهای نا متخصص از صحنه ایمنی کنار گذارده شوند.چون در حال حاضر کارگران در صنعت از بی تدبیری و ندانستن مسایل مختلف ایمنی توسط مستخدمان ایمنی بی تخصص و بی تجربه ضرر می بینند و کسی نیست به داد ایشان برسد.
 

براي نظر دادن بايد در سايت ورود كنيد. اگر حساب كاربري نداريد، از اينجا يك حساب كاربري براي خودتان در فرا ايمن بسازيد!


حتما ببنید!

کاتالوگ محصولات و خدمات ما

فرا ایمن مجوز انتشار مطالبش را تنها با ذکر نام این شرکت (فرا ایمن) می دهد. نشر مطالب با ذکر نام شرکت مجاز است.