نمایش از 21 شهریور 1391
پرینت

تعریف

 قابليت هاي نرم افزارهاي فرا ايمن + ويديو

اگر جستجوی کوچکی در وب سایت ما داشته باشید، می توانید اطلاعات خوبی را در مورد بیماری های روانی ای مانند، افسردگی، اضطراب و استرس بدست بیاورید و از عوارض این بیماری ها آگاه شوید.در اینجا قصد داریم شما را با یکی از تست های معتبر جهانی به نام DASS-21 آشنا کنیم. یکی از ویژگی های ممتاز این تست این است که در کمترین زمان ممکن سه زیر مقیاس را می تواند بسنجد. یعنی با یک بار اجرای این تست هم وضعیت اضطراب و هم وضعیت استرس و هم افسردگی را می تواند در فرد مشخص کند.

اگرچه ما در شرکت فرا ایمن برای هر کدام از این بیماری های روانی، یک تست معتبر ارائه کرده ایم. مثلا برای سنجش اضطراب، بهترین وسیله سنجش می تواند "آزمون اضطراب بک BAI" باشد. و یا برای افسردگی "تست افسردگی بک  BDI-II یکی از معتربرترین تست ها در دنیا به شمار می آید. حتی ما برای سنجش استرس شغلی تست معتبر "استرس شغلی HSE" را ارائه کرده ایم.

این تست ها اختصاصی هستند و دقت بالاتری دارند ولی در بعضی از مواقع ممکن است شما بخواهید با پرداخت هزینه ی کمتری و در مدت زمان کمتری به سنجش این سه مقیاس با هم بپردازید که در این صورت ما "مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-21)" را به شما پیشنهاد می کنیم. این تست یک تست استاندارد جهانی است که می تواند نتایج دقیق و معتبری را ارائه نماید. روایی و پایایی این تست نیز در ایران توسط روانشناسان ایرانی ارزیابی شده که اکثر شواهد و مدارک نشان از اعتبار بالای این تست می دهد.

فرا ایمن با طراحی نرم افزار فارسی ®FaraDASS ، سرعت و دقت اجرای این آزمون را تا حد بسیار بالایی بهبود بخشیده است.

دانلود نمونه گزارش نرم افزار ®FaraDASS

نرم افزار ®FaraDASS انحصارآ در اختیار شرکت فرا ایمن می باشد , تمامی حقوق این نرم افزار برای شرکت فرا ایمن محفوظ می باشد.

 

 

بیشتر

مقیاس افسردگی، اضطراب، استرس             Depression, Anxiety, Stress scale (DASS)

مقیاس افسردگی،اضطراب، استرس (DASS[1]، لاویبوند و لاویبوند[2]،1995 )، مجموعه ای از سه مقیاس خود گزارش دهی برای ارزیابی حالات عاطفی منفی در افسردگی، اضطراب و استرس است.

کاربرد مهم این مقیاس اندازه گیری شدت نشانه های اصلی افسردگی، اضطراب و استرس است. برای تکمیل پرسشنامه فرد باید وضعیت یک نشانه را در طول هفته گذشته مشخص کند. از آنجا که این مقیاس می تواند مقایسه ای از شدت علائم در طول هفته های مختلف فراهم کند، می توان از آن برای ارزیابی پیشرفت درمان در طول زمان استفاده کرد.[1] -Depression,anxiety,stress scale (DASS)

[2] -P,F.Lovibond & S.H.Lovibond

 

 

اجرا

 

این تست 21 سوال دارد. این یعنی اینکه در کمترین زمان ممکن، پرسشنامه ی DASS-21 می تواند دقیق ترین نتایج را به شما بدهد.

اعتبارسنجی

 

در ایران

 روایی و اعتبار این پرسشنامه در ایران توسط سامانی وجوکار (1386) مورد بررسی قرار گرفته است که اعتبار بازآزمایی را برای مقیاس افسردگی، اضطراب و تنیدگی به ترتیب برابر 0.80،0.76،0.77 و آلفای کرونباخ را برای افسردگی، اضطراب و تنیدگی به ترتیب برابر با 0.81،0.74،0.78 گزارش نموده اند. در بررسی روایی این مقیاس شیوه آماری تحلیل عاملی از نوع تاییدی وبه روش مولفه های اصلی مورد استفاده قرار گرفت. مقدار عددی شاخص KMO برابر با 0.9012 و نیز مقدار عددی شاخص X2  در آزمون کرویت بارتلت برابر 3092.93 بود که در سطح 0.0001 معنی دار بود و حکایت از کفایت نمونه و متغیرهای انتخاب شده برای انجام تحلیل عاملی داشت. بر اساس تحلیل عاملی انجام شده توام با چرخش واریماکس بر روی گویه های پرسشنامه و با ملاک قرار دادن مقادیر ویژه وشیب نمودار اسکری سه مقیاس فرعی استخراج شد که عبارتنداز: افسردگی ، اضطراب و تنیدگی که در راستای عامل های آزمون اصلی  DASS می باشد.

 

در خارج از کشور

آنتونی[1] و همکاران (1998) مقایسه مذکور را مورد تحلیل عاملی قرار دادند که نتایج پژوهش آنان مجددا حاکی از وجود سه عامل افسردگی، اضطراب و تنیدگی بود. نتایج این مطالعه نشان داد که 68 درصد از واریانس کل مقیاس توسط این سه عامل مورد سنجش  قرار می گیرد. ارزش ویژه عوامل تنیدگی، افسردگی و اضطراب در پژوهش مذکور به ترتیب 9.07،2.89،1.23 و ضریب آلفا برای این عوامل به ترتیب  0.97،0.92،0.95 بود. همچنین نتایج محاسبه همبستگی میان عوامل در مطالعه آنتونی و همکاران (1998) حاکی از ضریب همبستگی 0.48 میان دو عامل افسردگی و تنیدگی، ضریب همبستگی 0.53 بین اضطراب و تنیدگی و ضریب همبستگی 0.28 بین اضطراب و افسردگی بود.[1] -Antony,M.M

 

نرم‌افزار

 

فرا ایمن با طراحی نرم افزار فارسی ®FaraDASS ، سرعت و دقت اجرای این آزمون را تا حد بسیار بالایی بهبود بخشیده است.

دانلود نمونه گزارش نرم افزار ®FaraDASS

نرم افزار ®FaraDASS انحصارآ در اختیار شرکت فرا ایمن می باشد , تمامی حقوق این نرم افزار برای شرکت فرا ایمن محفوظ می باشد.

روش های اجرای آزمون ها

 

منابع‌و‌ماخذ

 

Antony, M.M, Bieling, P,J, Cox, B.!, Enns, M.W,Swinson, R.P (l998). Psychometric properties of the 42- Item and 21- Item version of the depression anxiety stress scale in clinical groups and a community sample. Psychological Assessment, 2: 176-181.

 Lovibond, P.F, Lovibond, S.H.(1995). The structure of negative emotional states: Comparison of the Depression Anxiety Stress Scales (DASS) with the Beck Depression and Anxiety Inventories. Behavior Research ana Therapy. 33(3):335-343.

 Lovibond, S.H, Lovibond, P.F. (1995). Manual for the depression anxiety, stress scales. Sydney: Psychology Foundation.

.

 

ورود به سایت

جستجو در سايت

ثبت نام در سايت

كد QR تماس با ما

اگر بر روي موبايل خود نرم افزار باركدخوان داريد، كد زير را اسكن كنيد و اطلاعات تماس ما را ذخيره نماييد.


حتما ببنید!

کاتالوگ محصولات و خدمات ما

فرا ایمن مجوز انتشار مطالبش را تنها با ذکر نام این شرکت (فرا ایمن) می دهد. نشر مطالب با ذکر نام شرکت مجاز است.