نمایش از 21 شهریور 1391
پرینت

تعریف

 قابليت هاي نرم افزارهاي فرا ايمن + ويديو

اضطراب يك علامت هشدار دهنده است كه خبر از خطرى قريب الوقوع مى‏ دهد و شخص را براى مقابله آماده مى ‏سازد. همه انسان‏ها اضطراب را تجربه مى ‏كنند و اگر در حد اعتدال باشد، نه تنها مضر نيست، بلكه به عنوان پاسخى سازش يافته تلقى مى ‏شود و باعث مى‏ گردد انسان، همواره خود را براى مقابله با خطرات ناگهانى و تهديد كننده آماده سازد. اين نوع اضطراب را مى ‏توان امرى طبيعى، مفيد، سازنده و در عين حال يكى از مؤلفه ‏هاى ساختار شخصيت به حساب آورد. اما در مقابل، اضطراب مرضى نيز وجود دارد كه باعث شكست، ناكامى و مانع فعاليت‏هاى عادى و بهنجار مى ‏شود.
نشانه‏ هاى اين اضطراب عبارت است از :
«احساس ناخوشايند و نوعى دل‏واپسى مبهم كه با چند احساس جسمى، مانند احساس خالى شدن سردل، تنگى قفسه سينه، تپش قلب، تعريق، سردرد يا ميل جبرى و ناگهانى براى دفع ادرار، بى ‏قرارى و ميل براى حركت همراه است.»(اقتباس از: كاپلان سادووك، خلاصه روان‏پزشكى، ج 2.)        

هدف ما از انجام آزمون اضطراب بک (BAI) سنجش میزان اضطراب شما و همکارانتان می باشد.

بیشتر

پرسشنامه اضطراب بک (Beck Anxiety Inventory(BAI

ارزیابی علایم اضطراب در تشخیص گذاری ها و درمان از اهمیت خاصی برخوردار است. هرچند مقیاس های زیادی تاکنون، باتوجه به دیدگاههای مختلف پدید آمده است (مثل کاستلو[1]،1967؛اندلر[2]،1991؛زونگ[3]،1965)، بررسی این مقیاس ها نشان می دهد که احتمالا مشکلاتی در مفهوم سازی نظری ویژگی های روان شناختی آنها وجود دارد (دابسون[4]،1985؛مندلز[5] وهمکاران،1972). باتوجه به این مشکلات، آیرون بک و همکارانش (1990) پرسشنامه اضطراب بک (BAI) را معرفی کردند که به طور اختصاصی شدت علایم اضطراب بالینی را در افراد می سنجد.

“پرسشنامه اضطراب بک” یک پرسشنامه ی خودگزارشی است که برای اندازه گیری شدت اضطراب در نوجوانان و بزرگسالان تهیه شده است.[1] -Costello,C.G

[2] -Endler,N.S

[3] -Zung,w.w.k.

[4] -Dobson,KS.

[5] -Mendels,J

اجرا

 

این آزمون 21 سوال دارد.

روش های اجرای آزمون ها

اعتبارسنجی

 

در ایران

مطالعات انجام شده نشان می دهد که این پرسشنامه از اعتبار و روایی بالایی برخوردار است.

ضریب همسانی درونی آن (ضریب آلفا)0.92 ، اعتبار آن با روش بازآزمایی به فاصله یک هفته 0.75  و همبستگی ماده های آن از 0.30 تا 0.76 متغیر است. پنج نوع روایی محتوا، همزمان، سازه، تشخیصی و عاملی برای این آزمون سنجیده شده است که همگی نشان دهنده کارایی بالای این ابزار در اندازه گیری شدت اضطراب می باشد.(بک و همکاران، 1988).

در خارج از کشور

ضریب همسانی درونی آن (ضریب آلفا)0.92 ، اعتبار آن با روش بازآزمایی به فاصله یک هفته 0.75  و همبستگی ماده های آن از 0.30 تا 0.76 متغیر است. پنج نوع روایی محتوا، همزمان، سازه، تشخیصی و عاملی برای این آزمون سنجیده شده است که همگی نشان دهنده کارایی بالای این ابزار در اندازه گیری شدت اضطراب می باشد.(بک و همکاران، 1988).

 

نرم‌افزار

 فرا ايمن با طراحي نرم افزار فارسي FaraBAI توانسته است سرعت و دقت اندازه گيري در اين آزمون را به نسبت روش ارزيابي دستي به مراتب بالا ببرد. اين نرم افزار انحصاري در اختيار شرکت فرا ايمن است و نسخه مشابه در ايران ندارد.

 دانلود نمونه گزارش نرم افزار FaraBAI

اطلاعات بیشتر: روش های اجرای آزمون ها  

منابع‌و‌ماخذ

 

Beck, A. T., Epstein, N., Brown, G., & Steer, R. (1988). An inventory- for measuring clinical anxiety: Psychometric properties. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 56, 893-897.

 

Beck, AT, Steer, RA. (1990). The Beck Anxiety Inventory Manual. San Antonio, TX: Psychological Corporation

 

Costello, C.G, Comrey, A.L. (1967).Scales for measuring depression and anxiety. J Psychol; 66: 303-13.

 

Endler, N.S, Edwards ,J.M, Vitelli, R. (1991). Endler Multidimensional Anxiety Scale s-Trait. Los Angeles: Western Psychological Services.

 

Dobson, KS. (1985). The relationship between anxiety and depression. Clinical Psychology Review; 5: 307-2

 

Mendels, J; Weinstein, N; Cochrane, C. (1972). The relationship between depression and anxiety. Arch Gen Psychiatry; 27: 649-53

 

Zung, W.W.K. (1965).A rating instrument for anxiety disorders. Psychosomatics; 12.371-9.

 

ورود به سایت

جستجو در سايت

ثبت نام در سايت

كد QR تماس با ما

اگر بر روي موبايل خود نرم افزار باركدخوان داريد، كد زير را اسكن كنيد و اطلاعات تماس ما را ذخيره نماييد.


حتما ببنید!

کاتالوگ محصولات و خدمات ما

فرا ایمن مجوز انتشار مطالبش را تنها با ذکر نام این شرکت (فرا ایمن) می دهد. نشر مطالب با ذکر نام شرکت مجاز است.